Chirurgia stomatologiczna

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chirurgicznym procesów chorobowych w zakresie jamy ustnej. Najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

  • usuwanie zębów, w tym zębów zatrzymanych
  • resekcje wierzchołków korzeni zębów
  • usuwanie torbieli szczęk
  • plastyki wędzidełek warg i języka
  • usuwanie zmian błony śluzowej (m.in. brodawczaków, nadziąślaków, włókniaków, torbieli ślinowych)
  • przygotowanie podłoża do leczenia protetycznego (plastyka tkanek miękkich i twardych)
  • odsłanianie zębów zatrzymanych umożliwiające ich ściągnięcie do łuku
  • plastyki połączeń z zatoką szczękową po usuniętych zębach
  • pobieranie wycinków ze zmian w zakresie jamy ustnej do diagnostyki mikroskopowej (badania histopatologicznego)
  • leczenie ropni (nacięcie, drenaż)

 

Zęby zatrzymane

– są to zęby, które nie wyrżnęły się w odpowiednim dla nich czasie i pozostają w kości. Przyczynami zatrzymania zębów jest brak miejsca w łuku zębowym, nieprawidłowe położenie zawiązka zęba lub uwarunkowanie genetyczne, dziedziczone po naszych przodkach. Najczęściej zatrzymaniu ulegają zęby trzonowe (ósemki), kły i zęby przedtrzonowe. W przypadku, gdy w łuku zębowym brakuje któregoś z zębów lub przez wiele miesięcy lub lat po okresie wymiany uzębienia utrzymuje się ząb mleczny, wskazane jest wykonanie zdjęcia radiologicznego i konsultacja z lekarzem. Leczenie polega na ortodontycznym wprowadzeniu zęba do łuku lub na jego usunięciu.

 

Ósemki, zęby mądrości

– są to trzecie zęby trzonowe, które często na skutek braku miejsca w szczęce lub żuchwie nie są w stanie prawidłowo się wyrżnąć. Proces wyrzynania się ósemek może wiązać się z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem, szczękościskiem (utrudnionym otwieraniem ust) i często ma charakter przewlekły, nawracający przez wiele miesięcy lub lat. Mówimy wówczas o utrudnionym wyrzynaniu się zębów. W przypadku nieprawidłowego ustawienia zawiązków ósemek w kości lub zaklinowania ósemki o sąsiednie zęby mówimy o zębach zatrzymanych lub zaklinowanych. W każdym z tych przypadków wskazane jest wykonanie zdjęcia radiologicznego i konsultacja z lekarzem.
Leczenie najczęściej polega na usunięciu zęba.

 

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

– jest to zabieg chirurgiczny polegający na odcięciu i usunięciu końcowej części korzenia zęba wraz z otaczającymi go zmianami zapalnymi. Zabieg wykonuje się w przypadku niepowodzenia leczenia kanałowego zęba (jeśli po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym utrzymują się dolegliwości bólowe, a widoczne na zdjęciu zmiany zapalne nie ulegają wygojeniu)

 

Torbiele szczęk

– są to zmiany wewnątrz kości (przestrzenie najczęściej wypełnione płynem), które powiększają się i powodują niszczenie kości. Wzrost torbieli często jest początkowo bezobjawowy, a zmiany wykrywane są najczęściej przypadkowo na zdjęciach radiologicznych. W późniejszym czasie torbiele mogą spowodować rozdęcie kości, rozchwianie i utratę zębów a nawet złamanie osłabionej kości. Leczenie torbieli jest chirurgiczne i polega na usunięciu zmiany z kości.

 

Torbiel ślinowa zastoinowa (mucocele)

– to występująca często w obrębie warg zmiana błony śluzowej powstająca na skutek zablokowania odpływu śliny z gruczołu. Leczenie jest chirurgiczne.

 

Wędzidełka wargi i języka to fałdy błony śluzowej

Przerośnięte lub przyczepiające się w nieprawidłowym miejscu wędzidełka warg mogą być przyczyną nieprawidłowego ustawienia zębów języka są często przyczyną nieprawidłowego ustawienia zębów lub odsłonięcia ich korzeni (recesje dziąsłowe). Przerośnięte wędzidełko języka może być przyczyną ograniczenia jego ruchomości.